18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / GÜNDEM / Avrasya Tüneli açıldı..

Avrasya Tüneli açıldı..

İSTANBUL Avrasya Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. Avrasya Tüneli’nin merak edilen geçiş ücreti de belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende ücreti açıkladı. Avrasya Tüneli’nden geçiş ücreti 15 lira olacak. Tünelde her iki yönde de ücret  alınıyor. Bu durumda iki yaka arasında gidiş geliş 30 lira olmuş olacak. Boğaz köprülerinden geçişlerde bilindiği gibi tek yönde ücret alınıyor. Köprülerle kıyaslandığında Avrasya Tüneli’nden geçiş hayli pahalıya patlıyor.

YILBAŞINDAN SONRA YENİ FİYAT
15 liralık geçiş ücreti ise Ocak ayına kadar geçerli olacak. 1 Ocak 2017 tarihinden sonra farklı bir ücret tarifesi gündeme gelecek. Bu ücretin ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

 

Ücretler için ek bir nakit gişesi bulunmuyor. Bunun yerine geçiş ücret HGS ve OGS sistemi ile tahsil ediliyor. Avrasya tüneli geçişi araç başına tahsil ediliyor, yolcu için ek ücret alınmıyor.

AVRASYA TÜNELİ GÜZERGAHI

 

Avrasya Tüneli Avrupa yakasında Kazlıçeşme’den giriyor, denizin dibinden geçip Anadolu yakasında Göztepe’den yüzeye çıkıyor. Bu proje sayesinde 1 saat yerine 15 dakikada karşıya geçiş sağlanıyor. Projede deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin deniz altındaki kısmı 3.34 kilometre uzunluğunda oldu.

AVRASYA TÜNELİ SAATLERİ
Bugün açılışı yapılan Avrasya Tüneli’ni sabah saat 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında 14 saat boyunca geçişe açık olacak. Diğer saatlerde tünelden geçiş olmayacak. Tam zamanlı geçişler 30 Ocak’tan sonra olacak.

 

Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleştiren tünel, İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veriyor. Kazlıçeşme – Göztepe hattı arasındaki 1 saatlik yol avrasya tüneli ile 15 dakikaya indi. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak. Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek. Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılmasını sağlayacak.
 
DEPREME DAYANIKLI
Avrasya Tüneli, 24 saat boyunca güvenli, sağlıklı ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip. İleri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamaları ürünü olan tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

FETÖ’nün tepe kadrosu değiştirildi

15 Temmuz sonrası başlatılan operasyonlarla köşeye sıkışan FETÖ, 14 kişilik tepe yönetimini 11 kişiye düşürdü. Oluşan yeni yönetimde FETÖ liderine en yakın teröristlerin yer aldığı kaydedildi.