18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / SON DAKİKA / Kadın kıyafeti giyen erkekler kenti karıştırdı!

Kadın kıyafeti giyen erkekler kenti karıştırdı!

Erzurum’un Aziziye ilçesine ilişkin Yoncalık Mahallesi’nden gelmiş olarak özek Şükrüpaşa semtinde cilt konvoyunun önünü boğazlamak düşüncesince ‘deve oyunu’nu sahnelemeye etkin birlikte kadro genç, giyindikleri eş giysileri ve yanlarında bulundurdukları birlikte eşekle dikkat odağı oldular. İlk aşamada halden şüphelenen kimi yurttaşlar gördükleri manzarayı 155 kolluk hattını arayarak bildirdiler. Bunun ilişkin mümkün birlikte yıldırı vakası ihtimaline erinç harekete sabık kolluk ekipleri Şükrüpaşa semtine gelmiş olarak gençleri inceledi. Gençlerin ‘deve oyunu’ gerçekleştirmek düşüncesince eş kıyafeti giydiklerini açıklama etmeleri ilişkin kolluk ekipleri salık merkezine bilim vererek bulundukları yerden ayrıldı.
 
Daha sonraları çoluk çocuk cilt konvoyu gelmeden ‘deve oyunu’nu sahnelemek düşüncesince prova yaptı. Gelin otomobilinin görünmesi ve cilt konvoyunun gelmesi ilişkin bateri zurna eşliğinde aldatmaca oynayan gençler, yakınlarda birleşen vatandaşların düşkün bakışları ortada gelinin 500 mt. ilerideki evine akıllıcasına vasıtaların uğrunda defa aldılar.
 
Amaçlarının düğünlere nitelik eklemek ve unutulmuş birlikte kültürü keyiflendirmek bulunduğunu tamlayan gençler, “Uzun seneler ilk Erzurum’da, bizim köyümüzde kına, nişan, podösüet ve düğünlerde lama oyunu güre erkekler kabilinden oynanıyor. Unutulmuş kültürler ortada bulunan bu oyunu baştan harlatmak ve davetlileri güldürerek latifçe saat geçirmelerini sağlıyoruz. Tahta ve kuvvetli kullanılarak sabitlenmiş kuru ilişkin sergi örtülüp, ayrı ayrı aksesuar kullanılarak lama maketi oluşturuluyor. 5 gencin içinden 2 kişilerde savran başı oluyor” niteleyerek belirttiler.
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Kazakistan yönetiminden FETÖ’ye büyük şok

Afrika ülkesi Çad'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait tüm okulların Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesine karar verildi.