18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / EKONOMİ / Asgari ücret 1.600 TL mi oluyor? Ekonomi Bakanı’ndan açıklama

Asgari ücret 1.600 TL mi oluyor? Ekonomi Bakanı’ndan açıklama

Asgari ücret zammı ne derece olacak? Binlerce personeli ait minimal ücret bindirim haberiyle alakalı ehemmiyetli gelişmeler yaşandı. Peki minimal ücret1600 teklik olacak mı? . 2016’da 1300 teklik bulunan minimal ücretin 1600 liraya çıkmasını talip sendikalar ile hükümet ortada kesim elbette sonuçlanacak alçalma konusu. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay güzeşte hafta icra ettiği açıklamada hükümete 2017’de minimal ücret 1600 teklik olsun çağrısı yapmıştı. Atalay’ın minimal ücret çağrısına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci cevap verdi. Zeybekçi, minimal ücret 1600 teklik olsun çağrısına sert de ısıdam bakmadı.

İşte o açıklama

“Bir yandan zeytini silkelerken uyanıklık geçirmek lazım, dalını budağını kırmamak geçişsiz ki seneye zeytin verebilsin, sektörü da destek olmak lazım. O manada demincek Türk ekonomisi namına bizim Türkiye namına uyanıklık etmemiz müstelzim bilinçlilik şu. Milli gelirine göre dünyada en efdal minimal ücret bulunan müşterek ülkedeyiz. Bundan yakınma geçirmek düşüncesince söylemiyorum ama buna da uyanıklık etmemiz lazım. İstemenin sonu yok.” dedi

2017-asgari-ücret-zammı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Doğalgazın cebe yükü azaldı

Türkiye'de doğalgaz tüketim maliyetinin asgari ücret içindeki payı, son 14 yılda yüzde 32,2'den yüzde 10,5'e geriledi.