18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / MODA / Kadınlarda demir eksikliğine dikkat

Kadınlarda demir eksikliğine dikkat

Diyetisyen Elif Yıldız, demirin müvellidülhumuza taşınması ve depolanmasında, parçacık taşınmasında, göze büyümesi ve çoğalmasında, vücutta lazım nice reaksiyonlarda ve muafiyet sisteminde geçer dirim düşüncesince elzem birlikte element bulunduğunu belirterek, “Vücudumuzda mecmu demir miktarı 4-5 gramdır. Bunun yüzdelik 65’i hemoglobin (kandaki demir), yüzdelik 4’ü kadarı miyoglobinde (kaslarda), yüzdelik 15-30 kadarı da ferritin (depo demir) adına bulunur” diyerek konuştu.

Demir eksikliğinde dü adım bulunduğunu dile getiren Diyetisyen Elif Yıldız, “Demir eksikliği, bünyenin mecmu demirinin azalması durumudur, kansızlık hâlâ yoktur. Demir eksikliği anemisi (DEA) ise; demir eksikliğinin, bundan böyle alyuvar doğrusu al koku göze yapımının etkilemesi (azaltması) durumudur” dedi.

Dünyada ve Türkiye’ de demir eksikliği anemisi

Dünyada demir eksikliği görülme sıklığı yüzdelik 66-80 oranında iken, demir eksikliği anemisinin (DEA) yüzdelik 30 bulunduğunu özetleyen Diyetisyen Elif Yıldız, şunları söyledi: 

“Türkiye’de umumi adına 0-5 gözyaşı grubu evlatların averaj yüzdelik 50’sinde, meslek dönemi evlatlarının yüzdelik 30’unda, emzikli bayanların ise yüzdelik 50’sinde kansızlık görülebilmektedir. Özellikle 0-5 gözyaşı grubu çocuklar, meslek dönemi dallar ve gençler, dü canlı ve emzikli hanımlar ehemmiyetli riziko gruplarıdır. Ayrıca Türkiye’de rustik alanlarda dü canlı sıfır hanımlarda DEA yüzdelik 10-40 civarındadır” ifadelerini kaydetti

“Kadınlarda elan yoğun görülür”

Demir eksikliğinin hanımlarda baylara layıkıyla elan aşkın görüldüğünü dile getiren Yıldız, “Bunun nedeni ise; menstruasyon, hamilelik ve emziklik zamanına ilişkin azalma, tagaddi ile çıtırbom alımı üzere hususi dönemlerdir. Bazen menstruasyon bozuklukları (kanama düzensizliği ve yoğunluğu), hazım sisteminde sorunlar (kanamalar) da çok demir yitirilmesine etken olabilir” diyerek konuştu.

Gıdalarda demir içeriği

Kadınların menstruasyon çağında beslenmelerine dikkat etmesi icap ettiğini anlatım fail Yıldız, “Gıdalardaki demir; hem demir ve hem sıfır demir adına dü biçimde bulunur. Hem demirin emilimi hem sıfır demire layıkıyla elan fazladır. Hem demir hayvanca kaynaklı ürünlerde bulunur. Kırmızı et, dalak, yürek gibi… Hem sıfır demir ise meyve, kurubaklagil, tahıllar, buğday ve çavdar ekmeklerinde bulunur.

Emilimi elan az bulunduğu üzere çay ve kahvehane üzere içeceklerle de emilimi azalır. Hem sıfır demirin emilimini yükseltmek düşüncesince C vitamini muhtevalı gıdalarla bu arada tüketilmesi gerekir. Günlük beslenmemizde söz gelişi pekmez yerken hesabına sulu zırtlak sıkmak, etin beraberinde bereketli limonlu salata ve dört dörtlük buğday ekmeği bezdirmek veya et-salata ve beraberinde az oranda portakal suyu soğurmak üzere kombinasyonlar yaparak hem sıfır demirin emilimini arttırabiliriz. Ancak DEA var ise hemen besin takviyesi kifayetli gelmez. Doktorun önerilmiş bulunduğu tedavinin beraberinde yukarıdaki uygulamaları gerçekleştirmek elan akla yatkın olur.

Bayanların menstruasyon çağında beslenmelerine bu aşamada dikkat etmeleri gerekir. Hem sıfır demiri C vitamini ile tüketerek ve hem demir kaynaklı besin tüketimini arttırarak çok kanamaya ilişkin demir kayıplarının önüne geçilebilir. Ayrıca bu hususi zamanlarda mobilyasız üzüm, mobilyasız hurma, ceviz, badem üzere atıştırmalıklar da bu zamanın şen atlatılmasını sağlayacaktır” dedi.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Kainat Güzeli: Trump’a iftira atmamı istediler

Rus Kainat Güzeli Oksana Fedorova, uluslararası basının kendisiyle iletişime geçip Donald Trump'ın itibarına zarar verecek iftiralarda bulunmasını istediklerini söyledi.