18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / MODA / Musul’dan minik kedisiyle kaçtı

Musul’dan minik kedisiyle kaçtı

Kent merkezinin şark bölgesindeki mahallelerde, orduya ilişkin asayiş güçleri ve DEAŞ militanları arasındaki çıkmaz çatışmalarının yoğunlaşmasından ötürü konutlarını ayrılma fail sivillerin sayısı değme güzeşte devir artıyor.

Ordu güçleri ve militanların dü ateşi ortada artan siviller, fırsatının buldukları önceki anda yanlarına bol eşyaları alarak Musul-Erbil karayolu istikametine akıllıcasına kaçıyor. Askerlerin zırhlı araçları içinde şehir merkezinden çıkarılan aileler, elan sonradan Peşmerge güçlerinin arama bölgelerine irsal ediliyor.

Peşmerge çeşidinden etiket kontrolü ve yukarı aramasına naşir tutulan siviller, elan sonradan Irak merkezi hükümeti ve Birleşmiş Milletler çeşidinden kurulan mülteci kamplarına irsal ediliyor.

Musul’un güneydoğusunda ve 40 kilometre mesafede arazi meydan Hazır Çadır Kampı’na irsal edilmeyi gözleyen 6-7 yaştaki Melek, elindeki minik kedisiyle oradaki her insanın dikkatini çekti.

“Fresh” üşümesin”

Kentten kaçan aileler yanlarına bol eşyalarını ve giyeceklerini alırken, Melek ise “Fresh” adındaki minik kedisiyle kaçtığını söylüyor.

Askeri arabanın gerisinde ailesiyle beraberce gözleyen Melek, AA muhabirine canı kabil sevilmiş olduğu kedisini tek devir bekâr bırakmadığını aktararak, “Ailemle beraberce evimi ayrılma ettim. Kendimi değil Fresh’e üzülüyorum. O lüp içinde uyusun ve üşümesin. Gerekirse ego dışarıda yatarım” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’tan ötürü hariç çıkıp aldatmaca oynayamadığını dile getiren Melek, “Okula tek gidemedim. Dışarıda oynayamadım. Bu sebepten dolayı Fresh ile muhabbet bağım arttı. Onu tek yanımdan ayırmadım” dedi.

Minik kedisinin indinde ıvır zıvır borda bordaya süt kuzusu köpeğinin bulunduğunu üzülerek özetleyen Melek, “Onu alamadım. Şu anda ne başına geldiğini bilmiyorum. Ölmüş de olabilir” sanarak konuştu.

Elindeki minik kedi ile aşırı acele dikkatleri dair çekici Melek’e, oradaki asayiş güçleri de iri borda bordaya nazarıitibar gösterdi. Peşmergeler, “İnsanlar kaçarken kişi derdine düşüyor fakat Melek minik kedisi düşüncesince üzülüyor” dedi.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed, operasyonun başladığı 17 Ekim’den beri semt halkından 37 bin 184 ferdin bakanlığa ilişkin kamplara sığındığını belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Kadınlarda demir eksikliğine dikkat

Diyetisyen Elif Yıldız, kadınlarda demir eksikliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.