18 Ocak 2018 , Perşembe
Anasayfa / SANAT / İBB Şehir Tiyatroları ”Şahane Züğürtler”

İBB Şehir Tiyatroları ”Şahane Züğürtler”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın dünkü oyunu Şahane Züğürtler’in galası 7 Kasım 2016 Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Haldun Dormen rejisiyle gene Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye başlamış olan oyun, ön gösterim izleyicisinin iri takdirini kazandı.

Jacques Deval’in yazdığı Haldun Dormen’in yönettiği oyunun galasına; İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Anta Toros, Oya İnci, Biaz Ergin, Zafer Ergin, Ece Uslu, Tolga Savacı, Nermin Bezmen, Selim İleri, Ali Sunal, Gül Sunal’ın da aralarında bulunmuş olduğu nice sanatçı, gazeteci, eleştirmen, öğretim üyesi ve formalist katıldı. 

Oyunun konusu; Rusya’daki devrimden sonraları katı aşırı Rus asilzadesi garp ülkelerine kaçtı. Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir. Çar’a ilgilendiren yüklüce müşterek serveti de yanında getiren ikiz bu paraya dokunmaz, türlü evlerde hizmetçilik ve hizmetkârlık yaparak hayatlarını sürdürmeye bitmeme ederler.

Ancak bu parada her insanın gözü bulunur ve Ouratieff çifti parayı arkalamak düşüncesince iri müşterek himmet içindedir. Neticede, aşırı iri müşterek servete hükmetmekle bu arada serseri müşterek sahn canlı çiftin başına olağanüstü hadiseler gelir. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, edip ve direktör Jacques Deval’in 1933’te yazdığı komedi, ahenkli dü vakit kılmak arzu edenler düşüncesince kaçırılmaz müşterek fırsat.

1963 ve 1991 senesinde  aynı oyunda oynamış; Güler Yiğit, Sema Özcan, Göksel Kortay, Nevra Serezli, Sevil Üsttekin, Ayşe Çakar, Tülin Oral, Esin Eden, Suna Keskin, İsmet Üsttekin, Şebnem Özinal, Güler Karaca, Kemal Uzun, Ersin Ökten, Yeşim Alıç, Leyla Üner ve Haldun Dormen’in de arazi almış olduğu ekibin tüm katıldı.

Oyunda; Barış Çağatay Çakıroğlu, Buğra Can Ildırışık, Can Başak, Can Doğan, Ceylan Çete, Çağrı hür Hün, Dilay Taşkaya, Engin Akpınar, Hakan Güner, Müge Akyamaç, Onur Şirin, orijinal Akaçça ve Süeda Çil gösteriş alıyor.

Oyun; 9 – 12 Kasım 2016 tarihleri ortada Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 30 Kasım 2016 – 3 Aralık 2016 tarihleri ortada ise Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde seyircinin karşısında olacak…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sultan 2. Abdülhamid’in mal varlığı ortaya çıktı

Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Abdülhamid'in 1869-1908 yıllarına ait, tüm mal varlığı ortaya çıkarıldı.